“25 Mayıs Pozantılıların alınlarının akı, başlarının dik duruşudur. Gücünü sömürmekten alan işgal güçlerini beyaz bayraklarla karşılayacak kadar ruhsuz, inançsız ve onursuz olmayan bir milletin zafer günüdür.

O yıllarda yapılan savaşlarda yenilgiye uğrayarak bitmiş ve tükenmiş sandıkları bir milletin, sönmüş sanılan ateş yığınının külleri arasından bir kor gibi parlayarak düşmanı boğduğu gündür 25 Mayıs.

Altın sayfalarla dolu tarihimizin en önemli olaylarından birisi de şüphesiz ki Türk milletinin kurtuluş mücadelesi olmuştur. Birinci Dünya savaşında Osmanlı’nın yenilgisiyle önce Çukurova, ardından da Toroslar’da askeri ve stratejik açıdan büyük önem taşıyan ve önemli bir geçit merkezi olan Pozantı, Fransızlar tarafından işgal edilmişti.

Bereketinde asırlardır Türk’ün alın teri ve kanı bulunan bu topraklar, sahibinden kolayca alınamazdı. Öyle de oldu. Toros dağlarında yakılan kurtuluş meşalesiyle 25 Mayıs 1920 günü Pozantı düşman işgalinden kurtarıldı.

Bugün bu topraklarda yaşamanın bedelini atalarımız kanları, malları ve canları ile ödediler. Onlar bağımsızlık aşkıyla kendiliğinden ay yıldızlı al bayrak altında kara giydiler. Vatan ve bayrak uğruna şehit düşüp, gazi oldular.

Kurtuluş mücadelesinde kahramanlıklarıyla destanlaşan Panzık çukurundan Hatice kadın ve kumcu Veli’ye, Sinan Tekelioğlu ve Saffet Pozantı’ya Besim Aybayoğlu ve Emin Polat’a, Çamalan’dan Adil Efe’ye, Ulukışla’dan Çoban İbrahim’e, Yanıkışla’dan Tekelioğlu Mustafa Ağa’ya, Gülekli Nasıf Hoca’ya, Alpu’dan Usta Mehmet’e ve Kurtuluş Şehidimiz Kamışlı’dan Şehit Kasım Hoca ve ismini sayamadığım nice nice kahramanlar Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün milli çağrısı karşısında vatan, millet ve bayrak sevgisiyle kenetlenmiş, Çukurova’yı düşmana dar ederek geldikleri gibi gitmelerini sağlamış olan ve bugün bu topraklarda özgürce yaşamamızı gerçekleştirerek bizlere bu kutsal vatanı emanet eden kahramanlarımızı bir kez daha minnet ve şükranla anıyor, Pozantı’mızın 101. Kurtuluş Yıldönümünü kutluyorum.

Mustafa  ÇAY

Pozantı Belediye Başkanı


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis