POZANTI’DA JEOTERMAL SU HEYECANI

POZANTI’DA JEOTERMAL SU HEYECANI

Adana’nın Pozantı ilçesinde jeotermal su arama çalışmaları başlatmak için kollar sıvandı.

Adana’nın Pozantı ilçesinde jeotermal su bulma ve arama çalışmaları öncesinde bir yol haritası belirlemek için MAPEG ve MTA genel müdürlerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

Üç dönemdir Pozantı’da başarılı bir belediye başkanlığı performansı gösteren Başkan Mustafa Çay, ilçeye katma değeri çok yüksek olacak bir projeyi daha hayata geçirecek olmanın haklı gururunu yaşıyor.

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay’ın daveti üzerine ilçeye gelen (MAPEG) Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Cevat Genç, (MTA) Maden Tetkik Arama Genel Müdürü Doç. Dr. Yasin Erdoğan, Pozantı Kaymakamı Hüseyin Aydın, MHP İlçe Başkanı Şeref Dinç ve belediye meclis üyeleriyle birlikte bir toplantı yapılarak yol haritası belirlendi.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü ile Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğünün ekipleri Pozantı ilçesine gelerek jeotermal su olma olasılığı olan en iyi bölgelerden örnekler alıp inceleyerek ruhsat başvurusunda bulundular. İlerleyen günlerde Adana Valiliğince verilecek olan izin sonrasında MAPEG ve MTA ekipleri Pozantı’da jeotermal su arama faaliyetinde olacaklar.

“POZANTI’NIN PRESTİJİ DAHA DA ARTACAK”

Pozantı’yı karış karış gezerek vatandaşlarla görüş alışverişinde bulunduğu anlarda ilçedeki jeotermal su varlığının olma olasılığının yüksek olduğuna kanaat getiren Belediye Başkanı Mustafa Çay, “İlçede üç dönemdir belediye başkanlığı yapıyorum. Bu dönemler içerisinde birçok kez çeşitli kişilerden farklı bölgelerde jeotermal suyun bulunduğuna dair söylemler işittim. Araştırma yapılmasını istedim ki, varsa ona göre davranalım. Çalışma ve projelerimizi ona göre planlıyoruz. Yoksa da ümidimizi kesip yolumuza bakalım diye düşünüyorum. Eğer böyle bir şey varsa ilçemiz için çok önemli olacağını ve prestijinin daha da artacağının kanaatindeyim” dedi.

“EN İYİ BÖLGELERDEN ÖRNEKLER ALINDI”

Belediye Başkanı Mustafa Çay’ın ısrarlı daveti üzerine Pozantı’ya gelerek incelemelerde bulunduklarını ifade eden Maden Tetkik Arama Genel Müdürü Doç. Dr. Yasin Erdoğan, “Normalde bakanlık düzeyinde bir toplantı yapmaktayız. Lakin Belediye Başkanımız Mustafa Çay’ın daveti ve ısrarı üzerine Pozantı’ya gelerek incelemelerde bulunduk. Jeotermal su olma olasılığı olan en iyi bölgelerden örnekler aldık ve ekiplerimizin çalışmalarını valiliğe sunduk. Allah nasip ederse valilik izni sonrasında ruhsat, genel müdürlüğümüze geçecek ve gerekli çalışmayı başlatacağız. Bu çalışma kolay bir çalışma değil elbet. Ekiplerimiz, 32 TIR ile getireceği ekipmanlar ile bu faaliyetler gerçekleştirilecek. Eğer kısmet olur da jeotermal su bulunursa bölgenizde turizm otelcilikle alakalı kaplıcalar kurabilir, sıcak su ile son dönemlerde popüler olan sera ve tarım arazileri kurabilir hatta evlerinizde ısınma faaliyeti olarak da kullanabilirsiniz” dedi.

AYDIN: “İNŞALLAH, POZANTIMIZ KAZANACAK”

Kaymakam Hüseyin Aydın ise, “Bugün önemli bir toplantının içerisindeyiz. Pozantı Belediyemizin öncülüğü ve koordinasyonunda çok değerli iki genel müdürümüzü ağırlıyoruz. Hep birlikte yapacağımız çalışmalarda inşallah Pozantı’mız kazanacak. Çünkü bu eserler Pozantı’da kalacak. Bugün bizler nasipleniyorsak ilerleyen zamanlarda ise çocuklarımız ve torunlarımız nasiplenecek. İnşallah hayırlısıyla neticelenir” dedi.Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis